SM i honung
Sveriges första nationella mästerskap i honung. Delta och visa upp din honungs unika smaker, hantverk och kvalitet.
Anmälan är öppen!
Om tävlingen
SM i Honung är öppet biodlare i Sverige. Tävlingen omfattar flera kategorier, däribland flerblomshonung (flytande och kristallin), sorthonungsklasser såsom lind, vildhallon, ljung, raps och maskros, samt honungsdagg och naturligt kristalliserad honung. Medaljer i guld, silver och brons delas ut inom respektive kategori.
Bedömningen sker anonymt av en kvalificerad jury med kompetens inom bl.a. honungssensorik, gastronomi och distribution. Juryordförande är Viktoria Bassani, certifierad honungssommelier med bred internationell erfarenhet av honungsbedömning.
Viktiga datum
1 september 2026 – Registrering öppnar
15 oktober 2026 – Anmälan stänger (alla kategorier utom ljunghonung)
31 oktober 2026 – Sista dag att anmäla ljunghonung
Första veckan i december 2026 – Alla medaljvinnare meddelas och pressrelease publiceras
Januari 2027 – Diplomering av vinnare
Anmäl dig här
Frågor och svar
Vem kan delta?
SM i honung är öppet för alla biodlare i Sverige oavsett storlek eller erfarenhet
Vilka är kraven för deltagande?
-
- Du ska vara biodlare i Sverige – inte distributör eller återförsäljare.
- Minst 1 000 gram honung per tävlingsbidrag.
- Vattenhalt ska vara under 20 %, eller under 23 % för ljunghonung.
- Honungen ska vara godkänd enligt Honungsdirektivet och fri från defekter – defekt honung diskvalificeras.
- Du kan lämna in maximalt tre bidrag, men bara ett per klass/kategori.
Hur många tävlingsbidrag tar ni emot?
Vi tar emot upp till 110 bidrag. När taket är nått kommer webbutiken hos e-Sense att stängas för fler bidrag.
Vad kostar det att delta?
Det är gratis att delta i SM i honung men för den som önskar tävla i sorthonungsklasserna krävs en pollenanalys och den bekostas av dig som tävlar. Avgiften debiteras i samband med anmälan hos e-Sense.
Vilka klasser kan man tävla i?
Din honung kan tävla i två grupper. Pollenanalys krävs i sorthonungsklasserna (lind, vildhallon, ljung, raps, maskros) för att bekräfta dominerande nektarkälla.
Flerblomshonung
- Flerbloms flytande
- Flerbloms kristallin
Flerbloms kristallin kan vara naturligt kristalliserad eller kontrollerat kristalliserad (ympad/rörd).
Sorthonung
- Honungsdagg
- Lind
- Vildhallon
- Ljung
- Raps
- Maskros
- Skogsbär
*Din honung kan bli omklassificerad om det blir för få bidrag i just din kategori. Ditt bidrag är dock fortsatt med i tävlingen och har i så fall chans till medalj i kategorin ”flerblomshonung”.
Vad händer med mitt tävlingsbidrag om honungen förändras under bedömningsperioden
Bedömningen sker under november och december månad. Så fort honungen mottagits lagras den i jämn temperatur, 20 grader, och mörkt i väntan på att juryns arbete med bedömning. Om tävlingsbidrag i Flerbloms flytande-kategorin har hunnit börja kristallisera så är de fortsatt med i SM, men uppgår då i Flerbloms kristallin-kategorin, som är den största gruppen.
Hur skickar jag in mitt tävlingsbidrag?
Alla tävlingsbidrag skickas in via e-Sense . Detta gäller oavsett om du ska göra en pollenanalys för sorthonung eller deltar i någon av klasserna där pollenanalys inte är ett krav. Detta gör vi för att garantera att hanteringen av alla tävlingsbidrag är anonym och rättvis när de skickas vidare till jurymedlemmarna. På e-Sense anmälningssida hittar du information om vilken analys som gäller för din kategori och hur anmälan går till. Ditt honungsprov på 1000 g ska skickas in senast 5 dagar efter anmälan.
Kan jag göra min pollenanalys hos andra företag?
Svaret på den frågan är nej. Alla bidrag måste skickas in via e-Sense. Detta gör vi för att säkerställa att honungen som juryn ska bedöma kommer från samma batch som analyserats.
Är bedömningen verkligen anonym?
Ja. Inte ens juryn känner till vem som står bakom proverna. Märkning sker hos e-Sense med koder.
Hur går pollenanalys till?
- Gå till e-Sense — Besök e-Senses sida för SM i Honung, där du hittar information om vilken analys som gäller för din kategori och hur beställningen går till.
- Beställ i deras webshop — Lägg din beställning i e-Senses webshop för honungsanalyser och betala enligt deras anvisningar.
- Skicka in ett honungsprov — Följ e-Senses instruktioner för hur mycket honung som ska skickas in och till vilken adress, i god tid innan tävlingens anmälningstid går ut.
- Vänta på analyssvar — e-Sense skickar analysresultatet som visar honungens dominerande pollenkälla (eller konduktivitet för honungsdagg) till juryn som underlag för bedömningen.
Notera: Din honung kan bli omklassad om det blir för få bidrag i just din kategori. Ditt bidrag är dock fortsatt med i tävlingen och har i så fall chans till medalj i kategorin ”flerblomshonung”.
Om det inskickade bidraget klassas om efter analys kommer juryn att återkoppla till de deltagare som det berör.
Anmälan
Fr.o.m 1 september gäller anmälan endast genom inskickat bidrag på e-Sense. Om du sedan tidigare skickat in din intresseanmälan på denna sida kommer att få detaljerad information om nästa steg. Det skickas till den mailadress du uppgett i kontakten med Svenska Bin.
För frågor
Allmän information om tävlingen: Cina Risberg, Kommunikatör, Svenska Bin
E-post: kommunikation@svenskabin.se
Mobil.: + 46 70 777 82 70
Frågor om bedömning och honungssensorik: Viktoria Bassani, juryordförande och honungssommelier
E-post viktoria@nordichoneyacademy.com
Mobil: + 46 706 249 672








